Tuft Halı Nedir?


Bu tür halılar iki ayrı şekilde üretilirler;
1. Turfting Dokuma Halı
2. Hand Turfting Dokuma Halı

Tuft halı konstrüksiyonu, önceden dokunmuş bir zemin dokusu üzerine tuft ipliklerinin dokunması ile oluşur. Bugün dünyanın halı üreticilerin birçoğu tufting teknolojisini kullanır.

Tufting makinesinin hareketi, basit bir dikiş makinesi iğnesinin hareketine benzer. İplik bobinleri daha önceden dokunmuş zemin dokusu üzerine bukleler oluşturarak iğnelere iplik besler.
Bu bukleler olduğu gibi bırakılabilinir, özel bir kesim mekanizmasıyla bukleler kesilerek, kesik hav bir yüzey ya da bazı bölgelerin kesilip bazı bölgelerin kesilmeden bırakılması ile kombine yüzeyler oluşturulabilir.

Oluşturulan bu yüzeyin arkasına ikinci bir yüzey (jüt ya da sentetik) lateks esaslı bir malzeme kullanılarak yapıştırılır.

Hand Tuft Halı uluslararası halıcılık terminolojisinde vurgu sistemiyle oluşturulan, renk ve desenleriyle özgünlük sağlayan halı türünün adıdır.

Üretimde desen çizimi, kesim, kabartma, bukle ve oyma gibi el becerisine dayalı süreçler yer almaktadır.

Yünün canlı bir elyaf olmasından kaynaklı olarak birebir aynısını yapmak mümkün değildir. Hiç bir zaman aynı sonucun %100 alınması mümkün değildir.

Hand Tuft Halı ne kadar iyi ölçümlendirilir, tasarlanır ve doğru renklendirilirse aynı oranda mükemmel sonuç alınır.

Mekanın tarzını iyi gözlemlemek ve bu gözlem ile birlikte, mekana kullanıcısından yansıyan yaşam tarzını önemsemek gerekir.

Tuft Halı Nedir? ile Benzer Yazılar:

17 Kasım 2011 Saat : 8:51

Tuft Halı Nedir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

haliyikama sik kullan hali yikama resim galeri

Son Yorumlar

ataköyde halı yıkama ataköy halı yıkama avcılar halı yıkamacı avcılar halı yıkama firması avcılar halı yıkatma bahcelievlerde halı yıkama firması bahcelievler halı yıkama bahcelievler halı yıkamacı bakırköyde halı yıkama bakırköyde perde yıkama bakırköy halı yıkama bakırköy yorgan yıkama bakıröy halı yıkama el dokuma halı fabrikası facebook fiyat halı halıcı halı temizleme halı yıkama halı yıkama ataköy halı yıkamacı halı yıkama firması bakırköy halı yıkama fiyat halı yıkama resimler halı yıkamayıcı ipek halı ipek halı nası yıkanmalı ipek halı yıkanırmı kampanya koltuk temizleme koltuk yıkama koltuk yıkatma perde yıkama perde yıkama fiyatları stor güneşlik yıkama stor perde temizliği stor perde yıkama yatak nasıl yıkanır yatak yıkama yatak yıkatma yorganlarınız nasıl yıkanır yorgan yıkama fiyatları İpek halı yıkama